Máte právo rozhodnout
Zpět

Ing. Daniel Kunc

FB_ Kunc 1

daňový poradce, člen Občané postižení SJM, o.s., 42 let

V Praze 4, u tzv. Severojižní magistrály, žiji od narození. A líbí se mi tady. Nevěříte?

Dříve nás trápil značný hluk z dopravy. Pražští politici i úředníci povolovali u magistrály další a další stavby, které přitahovaly stále více aut, a naše životní prostředí se neustále zhoršovalo. Jakoby Praze na lidech žijících kolem magistrály vůbec nezáleželo.

Zapojil jsem se proto do činnosti sdružení vedeného Alžbětou Rejchrtovou. Účastnili jsme se správních řízení, kde jsme opakovaně prokazovali, že území, kde žijeme, je zatíženo nad únosnou míru a další zátěž je v rozporu se zákonem. Podařilo se dosáhnout např. toho, že fasády nových staveb BB Centra neodrážejí hluk na bytové domy.

Kvůli zhoršování neúnosných podmínek u magistrály jsme podali hromadnou „hlukovou“ žalobu na Hlavní město Prahu. Městský soud rozhodl, že Praha musí hluk snížit na zákonem stanovené limity 60 dB ve dne a 50 dB v noci. I přesto, že jsme spor u Ústavního soudu nakonec prohráli, donutili jsme město, aby v naší lokalitě snížilo nejvyšší povolenou rychlost na 50 km/hod a položilo tichý asfalt. Kombinací obou opatření došlo k podstatnému snížení hluku. Další práce ve snižování imisí z dopravy nás ještě čeká.

Poznal jsem, že občansky se angažovat a usilovat o změny k lepšímu má smysl. Také jsem však zjistil, že zásadní změnou by měla projít i politická reprezentace Prahy 4. Místo nekompetence a prosazování klientelistických zájmů musí být skutečně zastupovány zájmy obyvatel. Přidat se k lidem ze Strany zelených byla logická volba. Dáte-li nám důvěru, budu pro vás v samosprávě Prahy 4 pracovat poctivě tak, jako dosud pro občanské sdružení nebo pro společenství vlastníků jednotek, jehož jsem roky předsedou.