Máte právo rozhodnout
Zpět

Soud zrušil územní rozhodnutí na Administrativní centrum Kačerov

ac_kacerov

Hrubá stavba Administrativního centra Kačerov již stojí a hyzdí Jihlavskou ulici, nemá však platné rozhodnutí o umístění stavby. Po dvou letech je zrušil soud, který nejprve naši žalobu zamítl s tím, že společenství vlastníků jako právnická osoba nemá oprávnění žalovat, protože nemá právo na zdravé životní prostředí. Nyní došel k názoru, že stavba není v souladu s územním plánem, je příliš objemná a stavební úřad nevypořádal naše námitky, že dále nezákonně zatěžuje již nyní nadlimitně zatížené prostředí. Stavba přivede do naší oblasti asi tisícovku aut, která můžou jezdit ulicí Bítovskou a Jihlavskou. Opět jsme požádali soud, aby zrušil i stavební povolení a stavbu zastavil. Pokud se tak nestane, využijeme tohoto rozsudku jako precedentu, aby se nestavěla další administrativní monstra vedle věžáku Pod Dálnicí a osmnáctipatrový kolos na rohu Budějovické a Vyskočilovy.

Jak k tomuto bezpráví mohlo dojít? Byl to společný projekt kmotra pro Prahu 4 Ondřeje Palounka a jeho obchodního partnera Josefa Falgeho, rakouského investora Milana Jendrusáka, a bývalého dvorního architekta Prahy 4 Jiřího Košťála. Ti byli od začátku podporováni místními politiky v čele s bývalým starostou za ODS Pavlem Horálkem. V radě, která  projekt doporučila, seděl i současný starosta Pavel Caldr (dříve ODS, nyní Hnutí pro Prahu) a místostarosta Jiří Bodenlos za ČSSD. Ten dokonce o projektu napsal článek do novin „Nemůžeme bránit rozvoji.“ Nyní před volbami všichni „bojují“ proti developerům.

Bez souhlasu politiků by se však v Praze 4 nic nepostavilo. Alžběta RejchrtováDaniel Kunc jako vůdčí osobnosti sdružení Občané postižení Severojižní magistrálou se snaží cestou správních řízení a soudů zamezit nárůstu dopravy na magistrálu. Poznali však, že bez politického tlaku je to boj velmi těžký. Musí nás být prostě v zastupitelstvu více, jak na velké radnici, tak na Praze 4. Proto se spojili se Stranou zelených a s KDU-ČSL. Kandidují jako kandiditáti Trojkoalice v nadcházejících komunálních volbách. Jejich cílem je, aby se v naší čtvrti nestavěla další železobetonová skleněná monstra a další nájezdové a sjízdné rampy na magistrálu v prostoru Vyskočilovy a Michelské ulice.